W dniach 9-10.06.2022 r. uczniowie klasy 2 dT odwiedzili miasto nad Mołtawą – Gdańsk, które choć ma ponad tysiąc lat, zachwyca nowoczesnością.
Pierwszy dzień przeznaczony był na zwiedzanie Głównego Miasta - najbardziej znanej, zabytkowej części Gdańska. Młodzież miała okazję pospacerować jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta - ulicą Długą z szeregiem kamienic zamieszkiwanych niegdyś przez bogatych i wpływowych mieszczan oraz gotycko-renesansową budowlą Ratusza.
Złota Brama, Dwór Artusa, Fontanna Neptuna, Bazylika Konkatedralna Wniebowzięcia NMP – zwana także Bazyliką Mariacką - to raptem kilka miejsc, z wielu atrakcyjnych, które uczniowie zobaczyli. Ciekawym punktem wycieczki było wejście na 82-metrową wieżę Bazyliki Mariackiej, z której można było podziwiać wspaniałą panoramę miasta.
Kolejnym punktem wycieczki był spacer jedną z najbardziej zachwycających uliczek - ulicą Mariacką. Ze względu na znajdujące się tu liczne sklepiki z bursztynową biżuterią nazywana jest ona przez mieszkańców ulicą Bursztynową. Zrekonstruowana całkowicie zabudowa kamieniczek z charakterystycznymi przedprożami oddaje klimat dawnego miasta.
Następnie skierowaliśmy się na Długie Pobrzeże - nadwodny deptak ciągnący się wzdłuż zachodniego brzegu Mołtawy. Znajdował się tu port dawnego miasta. Wzdłuż ulicy usytuowane są charakterystyczne dla architektury Gdańska bramy wodne: Krowia z XIV w., Chlebnicka z XV w., Mariacka z XV w., Św. Ducha, odbudowana w latach 90-tych, oraz słynny Żuraw - ikona Gdańska - będący największym średniowiecznym dźwigiem portowym Europy. To idealne miejsce na spacery pozwalające obserwować przepływające statki.
Drugiego dnia młodzież odwiedziła Stocznię Gdańską. Stocznia dzisiaj to ogromny obszar, z widocznymi z daleka potężnymi żurawiami, halami produkcyjnymi. Po przekroczeniu bramy Stoczni Gdańskiej odwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności. Ten niezwykle oryginalny pod względem architektury obiekt (zbudowany na wzór okrętu) kryje w sobie ekspozycję przybliżającą historię ruchu Solidarność. Tu szczególną uwagę zwróciły zgromadzone w salach pamiątki, filmy poświęcone historii Solidarności oraz zmianom, jakie dokonały się pod jej wpływem w Europie. Następnie uczniowie odwiedzili Salę BHP – zabytkowy budynek na terenie Stoczni Gdańskiej, miejsce podpisania porozumień sierpniowych w 1980 roku.
Gdańsk to miasto, które swoją nowoczesnością przyciąga ludzi młodych, a historią i klasycznością interesuje dojrzalsze pokolenia. Dwa dni to za mało, aby zobaczyć wszystko, co oferuje.
Opiekunami klasy na wycieczce były: p. Ewa Boczarska i p. Agnieszka Milcz
18 Lis - 09:19
10 Lis - 22:05
19 Cze - 10:55
09 Paź - 11:25
08 Paź - 19:22
21 Wrz - 16:29