Uczniowie klasy 3 CO (wraz z opiekunami: Patrykiem Imielskim oraz Zbigniewem Talikiem) w dniach 8-10 listopada, korzystając z dofinansowania z przedsięwzięcia MEiN „Poznaj Polskę”, udali się na wycieczkę do środkowo- wschodniej części Polski, a mianowicie do Łęczycy, Biskupina, Gniezna oraz Poznania, gdzie mieli możliwość usłyszenia wielu ciekawych historii na temat powstawania naszego kraju, jak i zobaczenia jej fragmentów na własne oczy.
Pierwszym punktem podróży była Łęczyca, a dokładniej Zamek Królewski wybudowany przez króla Polski Kazimierza Wielkiego w latach 1357-1365, w którego podziemiach według legend mieszkał diabeł "Boruta". Mimo zmęczenia, spowodowanego przebyciem długiej drogi, młodzież z chęcią słuchała legend i oglądała znajdujące się tam zabytki. Kolejnym przystankiem podczas wycieczki była romańska kolegiata w Tumie, gdzie można było usłyszeć legendę o tym jak diabeł Boruta chciał przewrócić wieżę kościoła i przeszkodzić w jej budowie, co ciekawe ślady jego dłoni widoczne są do tej pory na jednej ze ścian. Ostatnim już miejscem przed zakwaterowaniem w willi "Krystyna" znajdującej się w Licheniu uczniowie odwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, które zrobiło na nich ogromne wrażenie. Każdy miał chwilę na wyciszenie i modlitwę.
Drugi dzień rozpoczął się wspólnym śniadaniem, a następnie przejazdem do Kruszwicy oraz znajdującej się tam "Mysiej Wieży" ze słynnej legendy o królu Popielu na którą każdy z uczestników wycieczki miał możliwość wejścia. Następnie Biskupin- zwiedzanie prasłowiańskiej osady i rezerwatu archeologicznego, w tym obozowiska łowców i zbieraczy, osady pierwszych rolników oraz piastowskiej wioski. Mimo pogarszającej się pogody, nie zabrakło zwiedzania Gniezna- Katedry wraz ze wzgórzem Lecha, Starego Ratusza oraz rynku. Ostatnim już miejscem w tym dniu było muzeum początków państwa Polskiego, które obejmuje około 20 tysięcy zabytków archeologicznych oraz historycznych.
Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy. Po wykwaterowaniu, uczniowie znaleźli się w Poznaniu, gdzie zwiedzali miasto z lokalną panią przewodnik, która bliżej opowiedziała im historię miasta oraz oprowadziła po Starym Mieście, rynku oraz katedrze z mauzoleum Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Po wysłuchaniu ogromnej ilości historii przyszedł czas na relaks czyli cudowne 3 godziny na termach Maltańskich, gdzie każdy znalazł swoje miejsce do wypoczynku.
Młodzież wróciła do domów bogatsza o nową wiedzę i przeżycia, a przede wszystkim SZCZĘŚLIWA!
19 Cze - 10:55
09 Paź - 11:25
08 Paź - 19:22
21 Wrz - 16:29
23 Maj - 14:00
19 Maj - 09:11