10 czerwca uczniowie z klasy 3bTg wraz z opiekunami udali się na jednodniową wycieczkę do Tarnowskich Gór. Celem wyjazdu była eksploracja 2 obiektów: Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga, leżących na śląskim Szlaku Zabytków Techniki. To unikatowe atrakcje turystyczne na skalę światową, przyciągające wielu gości z całego świata.
Kopalnia Srebra to wybitne dzieło górniczej inżynierii. Od 2017 roku wraz z zespołem innych tarnogórskich zabytków hydrotechniki została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W obiekcie, oprócz stałych wystaw historycznych, sal multimedialnych znajdują się także eksponaty poświęcone rozwojowi górnictwa w Polsce. Główną atrakcję stanowi jedyna tego typu w Polsce, podziemna trasa turystyczna znajdująca się na głębokości 40 m i licząca 1740 m długości, z czego 270 m przepływa się łodziami podziemną sztolnią. Pokazuje wyrobiska po dawnym górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. Prezentowane są tutaj wykute ręcznie w skale przodki, chodniki transportowe i ogromne komory, pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku. W trakcie zwiedzania Kopalni, mieliśmy również okazję przespacerować się aleją maszyn i lokomotyw parowych, które były dawniej motorem rewolucji przemysłowej w Polsce. Walec drogowy, lokomobila, liczne parowozy, pompy parowe to tylko niektóre z eksponatów skansenu. Największych wrażeń dostarczyło nam jednak zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga, położonej na terenie Parku Repeckiego. To unikatowy, 600 metrowy fragment XIX wiecznej sztolni Fryderyk odwadniającej podziemia tarnogórskie, który w całości pokonuje się łodziami.
Będąc w Tarnowskich Górach nie mogliśmy również ominąć tamtejszego rynku, którego zabudowa powstawała już od XVI wieku. Uchodzi on za jeden z ładniejszych placów na całym Górnym Śląsku, głównie za sprawą pięknego Ratusza, górującego ponad placem.
Młodzieżą w trakcie wyjazdu opiekowali się: pani Edyta Polak-Tracz oraz pan Rafał Harańczyk.
19 Cze - 10:55
09 Paź - 11:25
08 Paź - 19:22
21 Wrz - 16:29
23 Maj - 14:00
19 Maj - 09:11