Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2023

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku. Celem było uczczenie pamięci żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że na terenie Żywiecczyzny działały oddziały NSZ ze zgrupowania kapitana H.Flamego ps. “Bartek”.

W Żywcu uroczystości rozpoczęto mszą św. w kościele św. Floriana, skąd następnie uczestnicy przemaszerowali pod budynek dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Dworcowej 2, gdzie złożono kwiaty przy tablicy pamiątkowej. Ostatnia część uroczystości odbyła się pod pomnikiem Żołnierzy NSZ znajdującym się na skwerze Narodowych Sił Zbrojnych w Żywcu, gdzie odśpiewano hymn narodowy, złożono kwiaty, a następnie odbył się apel poległych. W uroczystościach wzięli udział m.in: przedstawiciele lokalnych władz oraz oczywiście poczty sztandarowe szkół średnich. Naszą szkołę reprezentowali w tym roku uczniowie z klasy 3eT (Maciej Tomaszek, Gustaw Kołodziejczak, Miłosz Zajączkowski) wraz z ich nauczycielm historii: Rafałem Harańczyk.


    Projekt i wykonanie : MyWebFactory