X Podbeskidzki Konkurs Historyczny „Solidarni"

6 lutego 2020 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej odbył się X Podbeskidzki Konkurs Historyczny „Solidarni”, zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Katowicach oraz Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”. Celem konkursu jest kształtowanie świadomości i postawy patriotycznej młodego pokolenia oraz popularyzowanie wiedzy na temat historii NSZZ „Solidarność” i sytuacji społeczno-politycznej Polski i Europy w latach 1976-1990. W finałowych zmaganiach wzięło udział 55 uczniów z 19 szkół ponadgimnazjalnych z Cieszyna, Wisły, Czechowic-Dziedzic, Żywca i Bielska – Białej. 

Ilu członków liczyła podbeskidzka „Solidarność” w lecie 1981 roku? Kim był Stanisław Pyjas? Kto był założycielem „Solidarności Walczącej”?  Odpowiedzi na te i ponad 40 innych pytań musieli znać uczestnicy etapu finałowego, w którym naszą szkołę reprezentowali Wiktoria Cader z kl. III cLO, Joanna Gluza z kl. III cLO oraz Piotr Sulżyk z kl. I cLO. W tym roku żadnemu uczniowi naszej szkoły nie udało się zając miejsca na podium, ale Joanna Gluza i Wiktoria Cader uzyskały wysokie wyniki i w nagrodę będą uczestniczyć w dwudniowym wyjeździe do Warszawy. Jak co roku uczniów do konkursu przygotowywał dr Lucjan Sawicki. 

Dyplomy i nagrody książkowe dla zwycięzców i wszystkich uczestników konkursu oraz ich opiekunów wręczył Dyrektor oddziału IPN w Katowicach Pan dr Andrzej Sznajder oraz Przewodniczący Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” Pan Marek Bogusza. Autorem testu, jak co roku był pracownik IPN Pan Andrzej Kasprzykowski.

 Gratulujemy i życzmy powodzenia w kolejnych latach

ZSME
ZSME

ZSME
ZSME

ZSME
ZSME


    Projekt i wykonanie : MyWebFactory