Pamiętamy o bohaterach - Zapal znicz pamięci

FOTO M. Terteka
FOTO M. Terteka

27 października Instytut Pamięci Narodowej i Polskie Radio zorganizowali akcję „Zapal znicz pamięci". Polegała ona na zapaleniu znicza w miejscach związanych z kaźnią polskich elit, pod pamiątkowymi tablicami, pomnikami. Był to też pretekst do tego, aby w świadomości społecznej te wydarzenia nie ginęły, nie były pomijane na kartach podręczników i książek historycznych. Akcja „Zapal znicz pamięci” obejmuje Wielkopolskę, Pomorze, Kujawy, Śląsk, Ziemię Łódzką i Ciechanowską – tereny zachodnich kresów II RP, które po wybuchu II wojny światowej zostały zagrabione przez hitlerowskie Niemcy. Tylko do końca 1939 roku Niemcy zamordowali tu 40 tysięcy Polaków. Akcję „Zapal znicz pamięci” zainaugurowano w Wielkopolsce w 2009 roku. Jej pomysłodawcami byli dziennikarka poznańskiego Radia Merkury Anna Gruszecka oraz pion edukacyjny Oddziału IPN w Poznaniu. Podczas tegorocznej akcji znicze pamięci zapalono w kilkuset miejscach kaźni na terenie pięciu regionów: w Wielkopolsce, na Pomorzu, Śląsku, Ziemi Łódzkiej i Ciechanowskiej. 27 października akcja zorganizowana została również w Żywcu. Uczniowie z Kółka Historycznego działającego przy Zespole Szkół Mechanicznych w Żywcu zapalili znicz pamięci na cmentarzu Przemienia Pańskiego przy pomniku żołnierzy poległych w pierwszych dniach września 1939 roku. W potyczce stoczonej z wojskiem niemieckim, na terenie nieistniejącego już Zadziela, zginęło 14 żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. Znicz Pamięci zapalony został również przy Pomniku Legionistów. Opiekunem młodzieży i organizatorem akcji w naszej szkole była dr Małgorzata Terteka.

FOTO M. Terteka
FOTO M. Terteka

 


    Projekt i wykonanie : MyWebFactory