"Mechanik" pamięta

Listopad to wyjątkowy miesiąc w polskiej tradycji - czas zadumy i refleksji nad tymi, którzy już od nas odeszli. Dlatego też, wzorem lat ubiegłych, nasi uczniowie odwiedzają groby zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły. Akcja ta wpisuje się w wieloletnią tradycję naszej placówki. W tym roku w imieniu wszystkich uczniów i aktualnych pracowników w przedsięwzięcie zaangażowała się przede wszystkim młodzież z klasy 3aLO oraz 4eT. Odwiedzili w sumie kilkadziesiąt mogił zlokalizowanych w Żywcu i okolicznych miejscowościach, zostawiając na znak pamięci symboliczny znicz.

Jak co roku, uczniowie naszej szkoły pamiętają, że listopad to miesiąc szczególnej pamięci narodowej. Z tej okazji, młodzież ZSM-E odwiedziła miejsca pamięci w Żywcu i okolicach. Zapalając znicze, chcieliśmy pokazać w ten symboliczny sposób, że pamiętamy o tych, którzy odeszli, walcząc o wolną, niepodległą Polskę. W ten sposób, nasza szkoła dołączyła także do kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła pamięta”, której celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego regionu.

W ramach tegorocznej akcji, uczniowie odwiedzili obiekty leżące w następujących miejscowościach: 1) mogiła w Sopotni Wielkiej, pamięci mieszkańców, ofiar faszyzmu hitlerowskiego; 2) pomniki w Gilowicach, gdzie wymieniono 39 osób, poległych na frontach I i II wojny światowej z terenu gminy oraz na grobie zamordowanego przez SB – Staszka Pyjasa; 3) pomnik w hołdzie mieszkańcom Koszarawy, ofiarom działań wojennych w l. 1939-1945; 4) obelisk w Zimniku ku czci czwórki zamordowanych partyzantów z 1943 roku; 5) pomnik walki i zwycięstwa żołnierza polskiego ustanowiony na obiekcie dawnego fortu obronnego “Wędrowiec” w Węgierskiej Górce; 6) Pomnik poległym w walce o wyzwolenie ojczyzny w Korbielowie; 7) obelisk w Jeleśni upamiętniający mieszkańców gminy, którzy zginęli z rąk Niemców podczas II wojny światowej, oraz blisko 1 tys. wysiedlonych stamtąd osób w ramach „Aktion Saybusch”; 8) pomnik w Kamesznicy ku pamięci członków tamtejszego Ruchu Oporu, który powstał w miejscu ich powieszenia 3 IX 1943 roku; 9) dwa obeliski w Kocierzu: jeden w Moszczanickim dla uczczenia 15 powieszonych tu Polaków przez okupanta niemieckiego, a drugi w Rychwałdzkim, upamiętniający miejsca walki
i męczeństwa żołnierzy AK na Żywiecczyźnie; 10) pomnik upamiętniający poległych obywateli Pietrzykowic w latach 1939-1945, walczących o wolność Polski w l. 1914-1920, w 50 rocznicę Szarych Szeregów i Armii Krajowej; 11) mogiłę w Świnnej ku czci ofiar I i II Wojny Światowej; 12) obelisk ku czci mieszkańców Lipowej, Ostrego, Słotwiny, poległych
 zamordowanych w czasie II wojny światowej; 13) na Grobie Nieznanego Żołnierza
w Rychwałdku; 14) pomnik w Łodygowicach ku pamięci ofiar I i II wojny światowej oraz ofiar stalinizmu; 15) pod pomnikiem Konfederatów Barskich w Koconiu, 16) w Rychwałdzie – przy pomniku poległych w czasie I i II wojny światowej, 17) i wreszcie w Czernichowie, obok obelisku poległych w l. 1939-45. Całość akcji dopełniło zapalenie zniczy w Żywcu: przy Al. Piłsudskiego w miejscu upamiętniającym pierwszą publiczną egzekucję z 2 IV 1942 r., obok KPP w Żywcu ku czci poległych policjantów w l. II wojny światowej oraz na Cmentarzu Przemienienia Pańskiego. Tutaj znajdują się mogiły powstańców styczniowych, poświęcone pamięci osób pomordowanych w Katyniu, w nazistowskich obozach zagłady, a także tych, którzy zginęli na frontach I i II wojny światowej. W tegoroczną edycję projektu zaangażowali się uczniowie z klas: 1fT, 1dT, 3eT, 3dT, 4bTg, a ich opiekunem był Pan Rafał Harańczyk.

Akcję koordynowali: Wiesława Widz, Małgorzata Terteka oraz Rafał Harańczyk.


    Projekt i wykonanie : MyWebFactory