Biol-chem na zajęciach praktycznych

 

W dniu 24.11 klasa 1aLO wzięła udział w warsztatach biologiczno-chemicznych w trakcie których uczniowie podzieleni na grupy wykrywali obecność węglowodanów, białek i tłuszczów w wybranych produktach spożywczych oraz owocach i warzywach. Lekcja w pracowni chemicznej była praktycznym podsumowaniem zrealizowanego na biologii działu: chemiczne podstawy życia. Uczniowie za pomocą płynu Lugola wykrywali skrobię w ziemniaku, cytrynie, marchewce, bananie, kiwi a nawet w chipsach ziemniaczanych. Zbadali również właściwości glukozy przy użyciu odczynnika Trommera. W celu wykrycia białka w fasoli, orzechach, kiełbasie i białym serze przeprowadzono reakcję ksantoproteinową. Z kolei obecność wiązań peptydowych w białku jaja kurzego zobrazowała reakcja biuretowa. Pod nadzorem nauczyciela wykonano także próbę akroleinową, która pozwala odróżnić tłuszcz od substancji tłustej. Klasa 1a LO z dużym zaangażowaniem wykonywała wszystkie doświadczenia oraz skrupulatnie notowała wyniki na specjalnie przygotowanej karcie pracy. Uczniom bardzo podobała się taka forma zajęć lekcyjnych i z niecierpliwością czekają na kolejne tego typu zajęcia. Warsztaty przygotowały Panie Agnieszka Milcz i Anna Sawicka


  Archimedes Lingua.Plus 2021

    20 Sty -  21:22

  Kolejne wokalne sukcesy Sandry

    17 Sty -  10:34

  Cicho cicho pastuszkowie

    13 Gru -  00:00

  Projektanci edukacji

    07 Gru -  12:20

  Powiatowa Licealiada 2021

    30 Lis -  21:22


   Powrót na start
  Projekt i wykonanie : MyWebFactory