5 edycja akcji „W imię wiecznej pamięci"!

FOTO R. Harańczyk
FOTO R. Harańczyk

W minionym tygodniu, w związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych, uczniowie naszej szkoły jak co roku, odwiedzili kilka miejsc pamięci w Żywcu i okolicach. Akcja zapoczątkowana w 2016 r. ma na celu przede wszystkim upamiętnienie miejsc zbiorowych egzekucji, stoczonych walk oraz uczczenie pamięci poległych osób z naszych terenów. Przy każdym z obiektów młodzież zapaliła znicz na znak pamięci o tych, którzy oddali życie za wolność ojczyzny. W ramach tegorocznej akcji, zachowując obostrzenia wynikające z pandemii, uczniowie odwiedzili obiekty leżące w następujących miejscowościach:

1) pomnik ku pamięci 11 zamordowanych partyzantów w Żabnicy;

2) pomnik w Radziechowach, na górze Kaczmarskiej poświęcony czci zamordowanych w obozie Auschwitz-Birkenau oraz poległych w walkach o niepodległość;

3) pomnik w Jeleśni upamiętniający 210 mieszkańców gminy, którzy zginęli z rąk Niemców podczas II wojny światowej oraz blisko 1 tys. wysiedlonych stamtąd osób w ramach niemieckiej „Aktion Saybusch”;

4) kamienny pomnik w centrum Cięciny upamiętniający mieszkańców poległych w II wojnie światowej;

5) obeliski w Sopotni Wielkiej i Świnnej, pamięci mieszkańców, ofiar faszyzmu hitlerowskiego;

6) a ponadto w Czernichowie oraz w Pietrzykowicach, gdzie także stoją symboliczne obeliski przypominające o tragicznym losie mieszkańców wsi. Pamiątkowego znicza zapaliliśmy także pod pomnikami i grobami upamiętniającymi bohaterstwo partyzantów z tego regionu: m.in. w Zimniku ku czci czterech partyzantów, którzy dnia 20 II 1943 r. zostali w tym miejscu rozstrzelani oraz przy grobie partyzanckim
w Międzybrodziu.

Całość akcji dopełniło zapalenie zniczy w Żywcu: przy pomniku żołnierzy „Poległych za wolną i sprawiedliwą Polskę w latach 1939-1945”, na Skwerze Narodowych Sił Zbrojnych ku czci 167 żołnierzy NSZ i WiN zgrupowania „Bartek” oraz na Cmentarzu Przemienienia Pańskiego w Żywcu, gdzie znajdują się mogiły poświęcone pamięci osób pomordowanych w Katyniu, w nazistowskich obozach zagłady, a także tych, którzy zginęli na frontach I i II wojny światowej.

W tegoroczną edycję projektu zaangażowali się uczniowie z klas: 2bTg, 4dt oraz 3bT a ich opiekunem był mgr Rafał Harańczyk.


    Projekt i wykonanie : MyWebFactory