3 kultury

FOTO
FOTO

29 maja 2023 roku w ZSME w Żywcu we współpracy ze Stowarzyszeniem AFS odbyło się niecodzienne spotkanie trzech kultur: polskiej, meksykańskiej i tureckiej. Mieliśmy okazję gościć w naszej szkole uczestników wymian międzynarodowych Iranę z Meksyku oraz Tana z Turcji. W zajęciach wzięli udział uczniowie wszystkich klas policyjnych mających rozszerzenie z języka angielskiego (1bo, 1co, 2bo i 3co). Zajęcia odbywały się wyłącznie w języku angielskim. Podczas zajęć Iran i Tan przedstawili uczniom kulturę swoich krajów, historię, tradycyjne jedzenie, obyczaje, fakty geograficzne, atrakcje turystyczne oraz sporty narodowe. Każdy z nich podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat Polski, naszej „egzotycznej” kultury oraz ogromnej gościnności Polaków goszczących ich u siebie w domach w ramach projektu. Uczniowie mieli okazję zapytać wolontariuszy między innymi o systemy edukacji w ich krajach. Chcieli również dowiedzieć się jakie jedzenie w Polsce smakuje im najbardziej (wygrały krokiety, kotlet schabowy i naleśnikicool) a „polski” kebab niestety nie przypomina tureckiego foot-in-mouth. Zarówno Iran jak i Tan zaprezentowali swoje umiejętności posługiwania się językiem polskim, Tan zaśpiewał nawet arię operową po polsku. Dzięki takim spotkaniom można doskonale zauważyć, że pomimo różnic kulturowych, jest wiele rzeczy, które nas łączą. Organizatorem spotkania była Joanna Sanetra i Paweł Maciejny we współpracy ze Stowarzyszeniem AFS Poland.


    Projekt i wykonanie : MyWebFactory