11 LISTOPADA

FOTO M. Terteka
FOTO M. Terteka

11 listopada w Żywcu zorganizowane zostały miejskie i powiatowe uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości, podczas których naszą Szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy. Warto przypomnieć, że Żywiec należy do jednych z pierwszych miast, które w 1918 wyswobodziły się z rąk zaborców. Już 30 października 1918 r. na sygnał z Krakowa grupa mieszczan rozbroiła magistrackich wartowników. Następnego dnia na rynku zebrał się spory tłum gotowy do walki. Po negocjacjach dowódcy wojsk austriackich złożyli broń. Fakt ten został przyjęty z wielką radością, zaś żołnierzom, a byli to głównie Rumuni i Węgrzy, wypłacono żołd i wydano zaprowiantowanie na 10 dni. Odchodzących żołnierzy uroczyście żegnano, odśpiewano nawet hymn polski, rumuński i węgierski. 11 listopada 2019 uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów i wiązanek przez delegacje samorządowców przed popiersiem Józefa Piłsudskiego przy budynku żywieckiego Starostwa Powiatowego. Potem uczestnicy przeszli do konkatedry, gdzie odprawiona została uroczysta Msza św. Po nabożeństwie dalsza część uroczystości patriotycznych zorganizowana została na żywieckim Rynku. Były okolicznościowe przemówienia, a później przedstawiciele władz miejskich, powiatowych oraz różnych organizacji, złożyli na żywieckim Rynku  kwiaty i zapalili znicze. Szkołę w Poczcie Sztandarowym Szkoły reprezentowali: Sebastian Rąba uczeń klasy I AT, Paula Cynkier – uczennica klasy II AO oraz Kamila Kiełtucka – uczennica klasy II AO. Opiekunem młodzieży była dr Małgorzata Terteka.


    Projekt i wykonanie : MyWebFactory