Uczniowie z klubu Mechaniczny VOLonTariat wrócili z Katowic, gdzie odbył się uroczysty finał gry „Polichrom – Zagraj w wolontariat”, z wielkim zwycięstwem! Nasza grupa zdobyła prestiżowy tytuł Drużyna Polichromu Roku 2025/2026. Tę nagrodę otrzymaliśmy za działania realizowane przez cały rok w ramach wolontariatu, między innymi za szczególne zaangażowanie we współpracę między szkołami, działania włączające, partnerstwa lokalne oraz komunikację społeczną.
To jednak nie wszystko – okazaliśmy się również bezkonkurencyjni w dwóch kluczowych kategoriach: zajęliśmy pierwsze miejsce w grze terenowej oraz wygraliśmy rywalizację podczas Pitch Contest.
Zostaliśmy docenieni także przez starostę żywieckiego pana Adriana Midora, który wręczył naszej grupie nagrodę za szczególne zaangażowanie na rzecz społeczeństwa.
A teraz krótko, jak do tego doszło.
Zanim wręczono nagrody, siedem najlepszych drużyn wyruszyło w teren, by wziąć udział w emocjonującej grze miejskiej w centrum Katowic. Blisko 70 uczestników zmierzyło się z misjami przygotowanymi przez lokalne organizacje pozarządowe. Na trasie poszczególne zespoły odwiedzały punkty prowadzone m.in. przez stowarzyszenia Wolne Miejsce, Bona Fides czy inicjatywę Wolna Herbata. Był to sprawdzian nie tylko z orientacji w terenie, ale przede wszystkim z empatii i znajomości problemów społecznych.
Integralną częścią finału był również Pitch Contest – dynamiczna forma wystąpienia publicznego, podczas którego wolontariusze mieli okazję zaprezentować autorskie inicjatywy i wykazać się umiejętnościami, które na rynku pracy są na wagę złota: przywództwem, zdolnościami komunikacyjnymi czy pracą w zespole. W tej ostatniej dyscyplinie reprezentowała nas dzielnie Emilia Firleta z klasy 1d T, która opowiadała o najciekawszej i najbardziej wartościowej akcji wolontariackiej realizowanej w czasie projektu.
Sam projekt „Wolontariat? Gram dalej!” (którego sercem jest POLICHROM) realizowany przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach finansowany jest ze środków rządowych. Tegoroczna edycja POLICHROMU objęła trzy obszary działań i zaangażowała 15 szkół ponadpodstawowych z województwa śląskiego (300 uczestników). My byliśmy jedną z nich.
W ciągu całego roku realizowaliśmy misje i wyzwania związane m.in. z ekologią, edukacją konstytucyjną, działaniami włączającymi oraz współpracą z organizacjami pozarządowymi i instytucjami publicznymi. Najbardziej wartościową inicjatywą zdecydowanie były nasze słynne kawiarenki charytatywne (4 w tym roku), podczas których udało nam się zebrać ok. 28 tysięcy złotych, z czego większość przekazaliśmy na leczenie i rehabilitację Teosia, Pani Joasi i Pani Alicji. Ponadto za 1000 zł zakupiliśmy ramki na zdjęcia przedstawiające naszą szkołę od momentu jej powstawania aż po dzień dzisiejszy. Zdobią one jedną ze ścian szkoły. Włączyliśmy się również w Szlachetną Paczkę, zbiórkę makulatury, z której dochód przeznaczono na zakup leków i żywności dla kubańskich dzieci; wsparliśmy osobowo i finansowo (przekazaliśmy 200 zł) akcję potencjalnych dawców szpiku kostnego; pomogliśmy przy organizacji kampanii „Stop-klatka dla hejtu” (przygotowanie słodkiego kącika dla gości, zdjęcia, rolki); zorganizowaliśmy zbiórkę środków opatrunkowych dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Wilkowicach oraz zbiórkę artykułów biurowych i plastycznych dla dzieci z Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjnego w Żywcu.
Nasi wolontariusze pomagali podczas pikniku rodzinnego w Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjnym, przeprowadzili warsztaty ekologiczne dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Żywcu, dwukrotnie byli w Szkole Podstawowej nr 1 w Żywcu z warsztatami muzyczno-taneczno-czytelniczymi oraz plenerowymi, dotyczącymi bezpieczeństwa nad wodą dla dzieci z klasy pierwszej. Zorganizowaliśmy Dzień Dobrego Słowa, spotkanie z liderką Szlachetnej Paczki, warsztaty wolontariackie z udziałem osób reprezentujących wolontariat na szczeblu wojewódzkim. Przygotowaliśmy liczne wystawy: „Nasze miasto Żywiec”, „Prawa człowieka w obrazie”, „Klimat bez mitów”; quizy, sondaże, przewodniki itd.
Udział w projekcie POLICHROM pokazał młodym ludziom, że wolontariat nie jest dodatkiem do szkoły, ale przestrzenią sprawczości, rozwoju, budowania relacji i odkrywania własnego wpływu na otoczenie. Zamiast rywalizacji o oceny i rankingi, uczestnicy uczyli się współpracy, odpowiedzialności i działania na rzecz innych. To projekt, w którym pomaganie staje się przygodą, a działanie sposobem zmieniania najbliższego świata.
Choć projekt można opisać liczbami, jego najważniejszy efekt trudno zmierzyć. To doświadczenie wspólnoty, sprawczości i przekonanie młodych ludzi, że nawet niewielkie działania mogą realnie zmieniać otoczenie.
Wolontariat to sposób budowania wspólnoty i odpowiedzialności za miejsce, w którym żyjemy. Nasz Mechaniczny VOLontariat udowodnił, że młodzi ludzie nie czekają, aż świat się zmieni – sami stają się jego współtwórcami.
Dziękujemy wszystkim za pomoc i wsparcie podczas realizacji naszych działań, zwłaszcza Pani Monice, Pani Alicji i Panu Przemkowi.
https://zagrajwwolontariat.pl/druzyny/zespol-szkol-mechaniczno-elektrycznych/












