Listopad to wyjątkowy miesiąc w polskiej tradycji - miesiąc zadumy i refleksji. Pamiętamy o tych, których nie ma już wśród nas, odwiedzamy groby swoich bliskich. Ale uczniowie naszej szkoły pamiętają także, że listopad to miesiąc pamięci narodowej. Jak co roku, młodzież ZSM-E odwiedziła kilka miejsc pamięci w Żywcu i okolicach. Zapalając znicze, chcieliśmy pokazać w ten symboliczny sposób, że pamiętamy o tych, którzy odeszli, walcząc o wolną Polskę. W ramach tegorocznej akcji, uczniowie odwiedzili obiekty leżące w następujących miejscowościach:
1) pomnik ku pamięci 11 zamordowanych partyzantów w Żabnicy;
2) obelisk w Sopotni Wielkiej, pamięci mieszkańców, ofiar faszyzmu hitlerowskiego;
3) w Czernichowie, gdzie stoi symboliczny pomnik przypominający o tragicznym losie mieszkańców wsi;
4) w Gilowicach, gdzie wymieniono 39 osób, poległych na frontach I wojny światowej z terenu gminy.
Pamiątkowy znicz zapaliliśmy także nad grobami upamiętniającymi bohaterstwo żołnierzy z naszego regionu: m.in. przy żółtym szlaku na Pilsko. Tamtejsza symboliczna mogiła upamiętnia prawdopodobnie pierwszą ofiarę II wojny światowej - właśnie w tym miejscu, 1.09.1939 r. zginął kapral Basik. Ponadto na cmentarzu w Łękawicy, na grobie płk Franciszka Raczka, który walczył o naszą wolność w szeregach Armii Krajowej. Całość akcji dopełniło zapalenie zniczy w Żywcu: przy pomniku żołnierzy „Poległych za wolną i sprawiedliwą Polskę w latach 1939-1945”, obok Pomnika Grunwaldzkiego, przy Al. Piłsudskiego w miejscu upamiętniającym pierwszą publiczną egzekucję z 2 IV 1942 r. oraz na Cmentarzu Przemienienia Pańskiego. Tutaj znajdują się mogiły poświęcone pamięci osób pomordowanych w Katyniu, w nazistowskich obozach zagłady, a także tych, którzy zginęli na frontach I i II wojny światowej.
W tegoroczną edycję projektu zaangażowali się uczniowie z klas: 1aLO, 1bLO, 2aT, 2eT, 3bTg oraz 4bTi a ich opiekunem był mgr Rafał Harańczyk.
20 Gru - 13:28
19 Gru - 14:20
18 Gru - 22:00
17 Gru - 16:10
12 Gru - 09:34