21 lutego 2020 r. obchodziliśmy w ZSM-E Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji poloniści przygotowali kilka niespodzianek dla uczniów. Odbyły się różne konkursy i zabawy mające na celu propagowanie piękna naszej mowy i poprawnej polszczyzny.
W różnych miejscach w szkole pojawiły się jaskrawo kolorowe kartki informujące np. o tym, że nie „spaźniamy się”, tylko „spóźniamy”, nie ‘włanczamy”, lecz „włączamy”, nie „trzymiemy”, lecz „trzymamy”, nie mówimy „wziąść”, „spadać w dół”, tylko „wziąć”, „spadać”. Mamy nadzieję, że przynajmniej część z tych uwag zostanie zapamiętana przez przechodzących obok i czytających młodych ludzi (tych starszych zresztą też).
Druga zabawa polegała na poszukiwaniu rozmieszczonych w szkolnym budynku plansz z najdziwniejszymi lub zapomnianymi polskimi wyrazami typu: „absztyfikant”, „ladaco”, „ineksprymable”, „ancymon” czy „szaławiła”. Zadaniem uczestników zabawy było odnaleźć jak najwięcej plansz, wytłumaczyć znaczenia zamieszczonych na nich słów i taką listę przekazać nauczycielowi – poloniście. Laureatami konkursu i zdobywcami nagród w postaci oceny bardzo dobrej z języka polskiego zostały te osoby, które uzbierały przynajmniej 20 haseł z właściwymi definicjami. Miłe było to, iż do konkursu przyłączyło się aż 48 uczniów. Z kolei zwycięzcami, czyli tymi, którzy zajęli pierwsze trzy miejsca są:
Te osoby otrzymają od polonistów oceny celujące.
Najpoważniejszymi zmaganiami przygotowanymi w tym dniu – tym razem tylko dla klas pierwszych – był konkurs poprawnej polszczyzny. Wzięło w nim udział trzydziestu młodych przedstawicieli ZSM-E, którzy rozstrzygali fleksyjne, składniowe, stylistyczne, ortograficzne czy frazeologiczne dylematy. Najwyższe wyniki osiągnęli:
Na laureatów tego konkursu również czeka ocena bardzo dobra z języka polskiego i upominek ufundowany przez Radę Rodziców.
Dziękujemy uczniom, nauczycielom, Radzie Rodziców – a więc wszystkim tym, którzy w jakiś sposób włączyli się w organizację Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Mamy nadzieję, że kolejne odsłony tego święta przyniosą jeszcze więcej atrakcji. Pamiętajmy, że – parafrazując słowa Ludwika Wittgensteina – „granice naszego języka są granicami naszego świata”.
20 Gru - 13:28
19 Gru - 14:20
18 Gru - 22:00
17 Gru - 16:10
12 Gru - 09:34