„Pamięć jest cudownym darem. Kiedy się ją posiada, przeszłość nigdy nie staje się czasem minionym…”
21 października 2017r. Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu obchodził 70-lecie istnienia. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się mszą świętą w Konkatedrze pw. NNMP w Żywcu. Następnie odbył się przemarsz ulicami miasta do budynku Szkoły. Na czele pochodu szły uczennice z formacji „Twister”, tańcząc w rytm przygrywającej Miejskiej Orkiestry Dętej z Żywca pod dyrekcją Pana Szymona Piątka. Zaproszeni goście byli pod ogromnym wrażeniem przygotowanej sali gimnastycznej, gdzie w przepięknej scenerii świateł i nastrojowej muzyki rozpoczęto oficjalną część gali. Nasi uczniowie – Emilka i Adrian – przywitali wchodzących gości utworem „Skyfall”.
Po powitaniu gości honorowych, ministrów, radnych wojewódzkich, miejskich i powiatowych, wójtów gmin, pracowników urzędów, dyrektorów szkół oraz placówek oświatowych, grona pedagogicznego, absolwentów oraz uczniów, można było usłyszeć wiele ciepłych słów ze strony przemawiających osób. Były anegdoty, żarty i wspomnienia, między innymi Ministra Jerzego Widzyka, który zwrócił uwagę na to, że „ZSM-E wpisuje się swoimi kierunkami kształcenia w potrzeby rynku i przygotowuje młodzież do życia w ciągle zmieniającej się rzeczywistości”. Dyrektor Bogusław Wyleciał, z nieukrywaną dumą, odbierał nagrody i gratulacje, które były zwieńczeniem wieloletniej pracy wszystkich nauczycieli i pracowników Szkoły. Na jego ręce złożyli podziękowania Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Pan Stanisław Szwed, Poseł na Sejm RP Pani Małgorzata Pępek, Pani Maria Wisińska-Kurz Dyrektor Biura Posła na Sejm RP Kazimierza Matusznego, Wicekurator Oświaty Pan Jacek Szczotka, Starosta Żywiecki Pan Andrzej Kalata, Komendant Powiatowy Policji w Żywcu Pan Podinspektor Michał Łukasik, Komendant Powiatowy Straży Pożarnej Pan Andrzej Graca, Wiceprezes ZNP Pani Małgorzata Szatanik, Radna Wojewódzka Pani Monika Socha, przedstawiciele Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej; Pan Grzegorz Szafrański i Edmund Zaiczek oraz nauczyciele i pracownicy ZSM-E. Otrzymał on również Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Starosta Andrzej Kalata przekazał Szkole tablicę multimedialną, a Stanisław Handerek ufundował nowoczesny sprzęt elektroniczny.
Przemówienia zaproszonych gości z różnych środowisk, którzy licznie przybyli na jubileusz, były dowodem na to, że Szkoła została doceniona przez władze. Starosta Andrzej Kalata podkreślił, że ZSM-E jest wiodącą jednostką w powiecie żywieckim, zwrócił uwagę na jej wyniki, osiągnięcia i znaczenie w środowisku lokalnym. W dalszej części uroczystości, w dowód uznania za szczególne osiągnięcia, Starosta wręczył ośmiorgu nauczycielom Nagrody Starosty. Bardzo ciepło wspominał swoją pracę w ZSM-E Burmistrz Antoni Szlagor, oprócz przekazania gratulacji, podkreślił ogromną pasję i zaangażowanie wszystkich, którzy przez lata pracowali nad kształtem i obecnym wizerunkiem Szkoły. Wśród zaproszonych osób nie zabrakło byłych dyrektorów ZSM-E, Wicestarosty Stanisława Kucharczyka, Członka Zarządu Powiatu Józefa Stopki, Przewodniczącego Rady Powiatu Romana Rokity, Wiceprzewodniczących Rady Powiatu Wiesława Sypty oraz Józefa Worka, Dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania Andrzeja Widzyka, Przewodniczącego Rady Miejskiej Krzysztofa Grenia. Dyrektor podziękował władzom Starostwa, przedsiębiorcom i prezesom firm za współpracę i wkład w rozwój Szkoły, zwłaszcza bazy dydaktycznej, a kadrze pedagogicznej za profesjonalizm, zaangażowanie i pasję.
Podczas gali można było obejrzeć dwa filmy. Pierwszy przedstawiał historię Szkoły oraz sylwetki tworzących ją osób. Drugi ukazywał zmieniające się oblicze ZSM-E, sukcesywny rozwój i powstawanie nowych kierunków kształcenia.W programie artystycznym zostały zaprezentowane dwie grupy, które od lat są wizytówką Szkoły i zdobywają liczne nagrody w prestiżowych konkursach – „Matafora” prowadzona przez Panią Iwonę Nogę-Bardyńską i „Twister”, którego instruktorką jest Pani Anna Kamińska. Niewątpliwie wyróżniającym się elementem części artystycznej jubileuszu stał się koncert absolwentek ZSM-E: Meli – Izabeli Jakubiec, Gabrieli Wędzel i Joanny Pytlarczyk. Dziewczyny zachwyciły pięknymi głosami, wizerunkiem scenicznym, a śpiewane przez nie piosenki wzruszyły gości. Po uroczystej akademii zaproszeni goście mogli zwiedzić Szkołę, obejrzeć przygotowane na tę okazję pracownie – biologiczną, chemiczną, fizyczną, informatyczną – w których zostały zaprezentowane nowe kierunki kształcenia. Wzbudzały one duże zainteresowanie, zwłaszcza wśród absolwentów Szkoły.
Ogromnym powodzeniem cieszyła się „Izba Pamięci” przygotowana przez Panią Annę Rodak i Panią Grażynę Mucharską oraz Panie z biblioteki. Znajdowały się w niej kroniki szkolne, Złota Księga ZSM-E, zdjęcia dokumentujące historię Szkoły, najstarsze dzienniki szkolne, a także te późniejsze, świadectwa z lat 70-tych, tabla, na których każdy zwiedzający mógł odnaleźć swoją dawną klasę. Część ekspozycji została poświęcona znanym absolwentom ZSM-E, wśród których znaleźli się sławni naukowcy, sportowcy, artyści, a także politycy. Wyświetlana prezentacja multimedialna przypominała sylwetki zmarłych Dyrektorów i nauczycieli pracujących niegdyś w Szkole. Obok „Izby Pamięci” została urządzona mała kawiarenka, gdzie w kameralnej atmosferze, przy kawie i pysznym cieście, przygotowanym przez uczniów ZSM-E, można było porozmawiać i powspominać „dawne dzieje”. Stoliki kawiarenki oblegane były przez różne grupy wiekowe absolwentów, co potwierdziło, jak dobrym pomysłem było zorganizowanie takiego miejsca. W holu została wystawiona Księga Jubileuszowa, w której zaproszeni goście dokonywali wzruszających wpisów. Obok znajdowało się stoisko ze specjalnie wydaną na tę okazję Książką Jubileuszową ZSM-E, w której opisano historię Szkoły, ważne wydarzenia z jej życia, sylwetki Dyrektorów, nauczycieli oraz liczne osiągnięcia uczniów.
Galę prowadzili nauczyciele ZSM-E: Jadwiga Pawlik, Przemysław Halama,Agata Obrocka. Jubileusz 70-lecia Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych pozostanie na długo niezapomnianym wydarzeniem dla wszystkich, którzy brali w nim udział. Niewątpliwie jego efekt był wynikiem ogromnej pracy izaangażowania wielu nauczycieli, zwłaszcza należy tutaj podkreślić koordynatorów i pomysłodawców całej gali - Panią Ewę Boczarską, Panią Iwonę Nogę-Bardyńską, Panią Agatę Obrocką i Pana Piotra Płonkę. Nie można również zapomnieć o hojności sponsorów, których finansowy wkład pomógł zrealizować obchody 70-lecia. Nazwy firm i loga można było zobaczyć w prezentacji przygotowanej przez Pana Daniela Pietraszko.
W jubileusz zaangażowali się również nauczyciele i uczniowie, którzy przygotowali pracownie udostępnione podczas obchodów 70-lecia wszystkim zaproszonym gościom. Była to sala biologiczna - Pani Ewy Tarkowskiej-Dowsilas i Pani Anny Sawickiej - prezentująca pomoce dydaktyczne do nauki anatomii człowieka (mikroskop połączony z kamerą cyfrową oraz kącik medyczny). W pracowni chemicznej Pani Agnieszki Milcz można było obejrzeć wystawę interaktywną „Witam w Nanoświecie” oraz przeróżne eksperymenty. Pani Magdalena Błachut z Panem Robertem Siwcem, Stanisławem Juraszkiem, Januszem Micorem, Piotrem Nowakiem i Leszkiem Szpilą wzbudzili duże zainteresowanie przygotowanymi w sali fizycznej prezentacjami układu pneumatyczno-hydraulicznego, praktycznego zastosowania kamery termowizyjnej czy małego robota zasilanego fotoogniwem. Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne przedstawiło prezentację multimedialną na temat zabytków powiatu żywieckiego, wystawiło kroniki z działalności i osiągnięć koła, w których zwiedzający mogli obejrzeć zdjęcia z wycieczek, zlotów i rajdów. Pani Wiesława Widz i Anita Drobisz-Węglewska, nadzorującetę część wystawy, dodatkowo zadbały o to, abyszkolny korytarz rozbrzmiewał góralskim śpiewem i muzyką. W ZSM-E nie zabrakło również zdjęć i dyplomów prezentujących osiągnięcia anglistów oraz germanistów. Fotorelacje z wymian polsko-szwedzkich i polsko-niemieckich okazały się bardzo interesującym elementem wszystkich wystaw przygotowanych na terenie budynku.
Dzień ten był okazją do spotkań, wspomnień, podsumowania minionego czasu, osiągnięć i sukcesów ZSM-E. Jeszcze raz Wszystkim dziękujemy za przybycie i współtworzenie historii naszej Szkoły.
20 Gru - 13:28
19 Gru - 14:20
18 Gru - 22:00
17 Gru - 16:10
12 Gru - 09:34