Rok matematyki w naszej szkole

FOTO Szymon Urbański
FOTO Szymon Urbański

Rok 2019 jest szczególny dla matematyki. Senat Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu zasług polskich matematyków dla światowej nauki oraz  upamiętniając niezwykły rozwój matematyki polskiej, jaki nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, ustanowił go Rokiem Matematyki.

Jako szkoła z wieloletnią tradycją, której główną domeną są przedmioty ścisłe, a szczególnie matematyka, 27. września zorganizowaliśmy szkolne Obchody Jubileuszowego Roku Matematyki. Był to dzień pełen atrakcji dla uczniów.

Obchody rozpoczęliśmy od prezentacji wykonanej przez ucznia klasy III DT – Piotra Puchacza, który przybliżył  najważniejsze postacie Polskiej Szkoły Matematycznej. Następnie uczniowie klasy IV ET: Grzegorz Mirocha i Dominik Wojtas omówili najważniejsze osiągnięcie trójki polskich matematyków: Rejewskiego, Różyckiego i Zygalskiego - złamanie szyfru „Enigmy”.

Kolejnym ważnym punktem był wykład pana Michała Różańskiego, pracownika Wydziału Matematyki Stosowanej Politechniki w Gliwicach, pt. „Wielościany foremne, czyli od Platona do Eulera”.

Następnie mogliśmy wysłuchać wykładu pana Michała Kusiaka - polskiego astronoma, odkrywcy wielu komet i planetoid, finalisty plebiscytu Popularyzator Nauki organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową, laureata nagrody Edgara Wilsona za współodkrycie komety C/2015 F2 (Polonia). Wykład „Kosmiczna matematyka. I Ty możesz zostać prawdziwym odkrywcą” utwierdził młodzież w przekonaniu, jak ważna jest matematyka, że bez niej nie mogą funkcjonować inne dziedziny, choćby takie jak fizyka i astronomia.

Grupa wspaniałych filmowców z naszej szkoły w składzie: Szymon Urbański (2bT), Mateusz Purol (2bT), Michał Buława (2bT), Dawid Bryja (2bT) oraz Karolina Biegun(2bT) przedstawili film pt. „Kawiarnia Szkocka”, obrazujący stolicę światowej matematyki, którą był Lwów w okresie dwudziestolecia międzywojennego i najważniejsze miejsce w mieście - Kawiarnię Szkocką, która była miejscem spotkań geniuszy matematycznych w tamtych czasach.

Tego dnia mieliśmy również okazję degustować przygotowane przez uczniów ciasta przy kawie, herbacie i muzyce w naszej szkolnej „Kawiarni Szkockiej”. Dochód ze sprzedaży ciast i napojów został przekazany dla Hospicjum św. Faustyny w Żywcu. 

Uczniowie klasy III ET: Karol Cul, Jakub Jurasz, Marcel Kwiatkowski oraz Piotr Paśko przygotowali prezentację na temat złotej liczby oraz wykonali krótkie doświadczenie „Ładowanie i rozładowywanie akumulatora”, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć, że matematyka jest obecna wokół nas każdego dnia.

W związku z tym, że nasza szkoła przyłączyła się do projektu „Fraktal na stulecie”, punktem finalnym obchodów było zbudowanie żywego fraktala Sierpińskiego z 243 uczniów na boisku szkolnym.

Tego dnia odbyły się również dwa konkursy: matematyczny dla klas pierwszych i turniej szachowy.

Laureatami w konkursie dla klas pierwszych po szkole podstawowej zostali:

 1. Filip Sewera kl. I eT
 2. Michał Mucha kl. I eT
 3. Jan Habdas kl. I eT

Laureatami w konkursie dla klas pierwszych po szkole gimnazjalnej zostali:

 1. Patryk Prochownik I cTg
 2. Karol Kąkol IeTg
 3. Konrad Suchanek IdTg

W turnieju szachowym:

 1. miejsce: Grzegorz Mirocha kl. VI ET
 2. miejsce: Maksymilian Marcjasz - Gach
 3. miejsce: Paweł Staszkiewicz

Gratulujemy!

Nad całością wydarzenia czuwali wspaniali konferansjerzy: Karolina Piela i Michał Borak z klasy III CT.

Ten pełen atrakcji dzień, dzięki zaangażowaniu wielu osób, którym serdecznie dziękujemy, na długo zostanie w naszej pamięci. Dziękujemy również wszystkim, którzy zaangażowali  się w akcję charytatywną. Darczyńcom, uczniom za trud i pomoc w tym dniu. To dzięki Wam udało się zebrać 3.230 zł dla Hospicjum św. Faustyny w Żywcu.

Szczególne podziękowania kierujemy dla organizatorów: Marii Kuśnierz, Anny Rodak, Marii Adamik, Katarzyny Wandzel oraz Daniela Pietraszki bez których to wyjątkowe wydarzenie nie miałoby miejsca.


  Najlepsi mechatronicy w Polsce

    20 Gru -  00:00

  Koncert dla Mai i Nikodema

    09 Gru -  00:00

  HIV/AIDS - dowiedz się więcej

    09 Gru -  00:00

  FOX 2020

    02 Gru -  07:37

  Warsztaty przyrodnicze

    29 Lis -  00:00


   Powrót na start
  Projekt i wykonanie : MyWebFactory