Upamiętnili bohaterów – Zaduszki w Radziechowach

FOTO M.Terteka
FOTO M.Terteka

5 października pod krzyżem jubileuszowym na Górze Matyska w Radziechowach już po raz piętnasty zorganizowane zostały Zaduszki Narodowe. W tym roku uczestnicy oddali hołd powstańcom śląskim. Podczas Zaduszek Narodowych można było obejrzeć widowiskowy spektakl plenerowy Potop Szwedzki na Żywiecczyźnie. Uczniowie uroczystości zapoznali się z dekretem, jakim król Kazimierz, w formie universalu odwdzięczył się chłopom i mieszczanom Żywiecczyzny za jego uwolnienie. Szczególnie ważna była dla nas scena  obrony Częstochowy, odtworzona w deszczu i chłodzie,  w której udział wzięli uczniowie ZSM-E. O godzinie 12.00 na szczycie Matyski odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny. Po Mszy Świętej wszyscy uczestnicy zebrali się wokół kurhanu, aby odczytać Apel Poległych. W tym roku apel poległych odczytany został przez Kamila Celocha – ucznia LO Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Krakowie, laureata XIII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego na "Apel Poległych". Następnie do Kurhanu Pamięci dosypano ziemie z okolic rzeki Brynicy oraz góry św. Anny. Uroczystość zakończyła się wspólnym biesiadowaniem przy gorącym posiłku z udziałem: Klaudii Błachut, Martyny Błachut z kl. 3 cLO, Weroniki Dudek, Julii Dudys i Wiktorii Dunat z kl. 1 cLO, Agnieszki Sikory, Moniki Wandzel z kl. I aLO oraz P Patryka Pawełka z klasy 4aT. Opiekunami uczniów byli dr Małgorzata Terteka i dr Lucjan Sawicki.

FOTO M.Terteka
FOTO M.Terteka

 


    Projekt i wykonanie : MyWebFactory