Uczelnie szkołom - o finansach

 

W grudniu 2020 roku 15 uczniów z klasy 2aLO i 2cLO zakończyło trwający klika miesięcy PROJEKT „UCZELNIE SZKOŁOM – O FINANSACH Z NARODOWYM BANKIEM POLSKIM”. Za organizację i realizację projektu odpowiedzialna była Akademia WSB z Dąbrowy Górniczej, natomiast cała inicjatywa sfinansowana została przez Narodowy Bank Polski.

1) W ramach projektu młodzież miała okazję wziąć udział w warsztatach przeprowadzonych w pięciu modułach tematycznych związanych z finansami domowymi: planowanie wydatków, oszczędzanie w przypadku nadwyżki, pożyczanie przy niedoborach, bilansowanie wydatków, bezpieczeństwo elektroniczne korzystania z usług finansowych.

Zajęcia przeprowadzone zostały przez pracowników Akademii WSB: dr Tomasza Kasprowicza i pana Piotra Bibrzyckiego.

2) Ponadto w październiku odbyło się spotkanie z przedstawicielem NBP Bartoszem Łuczywą z oddziału z Katowic, który poprowadził kurs rozpoznawania autentyczności znaków pieniężnych (banknotów).

3) Kolejną propozycją był konkurs polegający na przygotowaniu przez uczniów scenariuszy indywidualnych zajęć dla innych uczniów szkoły dotyczących m.in. zasad funkcjonowania pieniądza czy roli NBP w kształtowaniu polityki pieniężnej lub fiskalnej.

NAJLEPSZA OKAZAŁA SIĘ PRACA JULII PIETRASIK, UCZENNICY KLASY 2CLO, PT. "GIEŁDA - ODKRYWAMY JEJ TAJEMNICE", ZA KTÓRĄ OTRZYMAŁA GŁÓWNĄ NAGRODĘ: LAPTOP. Pozostali uczniowie otrzymali nagrody pocieszenia: workoplecaki, bidony, notesy i długopisy.

4) W listopadzie młodzież mogła obejrzeć retransmisję z konferencji Narodowego Banku Polskiego w Akademii WSB " Jaka jest rola sektora finansowego w rozwoju kapitału intelektualnego regionu? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć eksperci podczas konferencji online, która odbyła się 17 listopada 2020 r. Organizatorem wydarzenia był Narodowy Bank Polski. 

5) Ostatnim punktem było przygotowanie prezentacji stanowiącej podsumowanie najistotniejszych elementów realizacji projektu w szkole, w tym przebiegu zajęć, wizyt studyjnych, spotkań, wywiadów z uczniami.

Myślę, że najlepszym podsumowaniem projektu są opinie samych uczniów, którzy wzięli w nim udział:

·„Warsztaty bardzo mi się podobały. Dzięki nim dużo się dowiedziałam i dały mi do myślenia co do mojej przyszłości. Dzięki wykładom coraz bardziej myślę o studiach związanych z finansami czy z zarządzaniem . Była to dla mnie duża przyjemność uczestniczyć w nich. Dziękuję, że dostałam taką szansę”

·"Projekt nauczył mnie dużo rzeczy przydatnych w życiu, dzięki niemu nie będą mi obce takie tematy jak: planowanie wydatków, oszczędność w przypadku nadwyżki, bilansowanie wydatków oraz bezpieczeństwo elektronicznego korzystania z usług finansowych. Najbardziej spodobało mi się w projekcie zagadnienie związane z zarządzaniem budżetem domowym i własnymi pieniędzmi. Wchodząc w dorosłość warto wiedzieć sporo rzeczy na temat finansów, żeby przede wszystkim nie zostać oszukanym. Uważam, że każdy młody człowiek powinien zainteresować się takim projektem, a na pewno tego nie pożałuje :)

Uczestnikami projektu byli: Katarzyna Byrtek, Natalia Polak, Zofia Szrajner, Olga Urbańska, Roksana Stasiewicz, Wiktoria Zapart, Anna Magiera, Julia Pietrasik, Joanna Wrona, Michał Cendrzak, Patrycja Górna, Bartłomiej Błachut, Roksana Świerczek, Emilia Adamczyk, Joanna Żurek .

Dziękuję wszystkim uczniom za udział w projekcie i zaangażowanie, a Pani Monice Grzegorzek-Barcik i Panu Rafałowi Harańczykowi za pomoc w przeprowadzeniu konkursu.

Opiekunem projektu była: Anna Rodak

 

 


    Projekt i wykonanie : MyWebFactory