Ruch versus spoczynek

 

Ruch kontra spoczynek - czyli co mówi o nas nasze tętno

Dnia 25 listopada klasa 3a LO po raz kolejny, w ciekawy sposób wykorzystała dodatkową lekcję anatomii i fizjologii człowieka. Tym razem mieli możliwość zobaczyć jak wysiłek fizyczny wpływa na tętno i ciśnienie tętnicze człowieka.

Uczniowie podzielili się na cztery grupy, w których wykonywali pomiary wyżej wymienionych parametrów. Tętno i ciśnienie tętnicze były mierzone w trakcie spoczynku i po wysiłku fizycznym. Każdy zespół wyznaczył jedną osobę, która wykonywała proste ćwiczenia takie jak: pompki, pajacyki czy przysiady, po czym obserwowali zmianę ilości uderzeń serca w ciągu 15 sekund, względem pomiarów wykonywanych w spoczynku. Do pomiaru ciśnienia tętniczego wykorzystano ciśnieniomierze elektroniczne i manualne.

Wszyscy uczniowie zmierzyli sobie również ciśnienie tętnicze w spoczynku, a otrzymane wyniki mieściły się w granicach normy.

Młodzież miała również możliwość skorzystania z profesjonalnych, lekarskich stetoskopów. Były one potrzebne do wysłuchania tonów serca oraz opisania pracy tego narządu. W większości przypadków serce pracowało rytmicznie, miarowo i spokojnie. Mogliśmy chociaż w małym stopniu i przez chwilę poczuć się jak wykwalifikowani pracownicy służby zdrowia.

Lekcja dostarczyła nam wiele radości, pozwoliła nabyć nowe umiejętności, a niektórzy uczniowie zaczęli nawet myśleć o pracy w zawodzie lekarza.

Lekcję zorganizowała Pani Anna Sawicka


  Szachowy Turniej Masters

    22 Cze -  13:43

  Projekt Burza w mózgu

    10 Cze -  00:00

  AMI-go

    10 Cze -  00:00

  Wynalazcy znów w finale

    07 Cze -  11:12


   Powrót na start
  Projekt i wykonanie : MyWebFactory